Skaudioskustesse on kokku kogutud erinevaid igapäevaelus tarvilikke praktilisi oskusi ja teadmisi. Skaudioskused pakuvad sooritajale tegevusi väljas, võimalust kogeda rõõmu, väljakutseid, arendada sõprussidemeid ja leida uusi sõpru. Kompetentsus mingi skaudioskuse osas annab noorele võimaluse osaleda suurel hulgal seiklustes turvalisel ning kindlal viisil.
Skaudioskuste valdkonnad on näiteks esmaabi, kokkamine ja orienteerumine. Igal skaudioskusel on kuni 4 taset ning alati tuleb järgmisele tasemele liikumiseks eelmine sooritada. Igal skaudioskuse tasemel on paigas kindlad nõuded ja eeldused, mis tuleb vastava oskuse omandamiseks ja märgi kandmise õiguse saamiseks täita.
Skaudioskusi võib õppida nii koonduste raames, korraldada ise koolitusi kui osaledes ESÜ poolt korraldatud koolitustel. Taseme omandamist võib kinnitada skaut või skaudijuht, kellel on omandatud vastava skaudioskuse ühe võrra kõrgem tase või vastaval erialal töötav spetsialist.
Rakendades skaudioskuste õppimisel ja õpetamisel skautliku meetodit, annab skaudioskuste omandamine noortele uhkus- ja kindlustunde lisaks praktilistele oskustele. Samuti pakub see noortele palju võimalusi arendada oma juhtimise- ning instrueerimise oskusi.
Skaudijuht peab noori kannustama, kasutades igas vanusegrupis sellele sobivat noore osalemise mudelit. Ka skaudioskuste omandamisel tuleks kasutada programmitsüklit: planeeri – teosta – hinda koos noorte endi osalusega igas etapis. Ühtlasi on skaudijuhi ülesanne jälgida, et salk ei keskenduks vaid skaudioskustele vaid pööraks tähelepanu ka arenguvaldkondade väljunditele (seiklused)
Tasemed
Iga skaudioskus on jaotatud neljaks astmeks. Iga tase on eelnevast keerulisem ning viib edasi järgmiseni. Tasemed ei ole seotud vanusegruppidega vaid on nende ülesed. Nii skaut kui ka äsja skautlusega liitunud rändur alustavad skaudioskuse esimesest tasemest. Kui värskel skaudil on skaudioskuse valdkonnas juba oskused kõrgemal tasemel, siis ei tohiks olla raske ka madalamate tasemete oskusi näidata ning võib ka mitu taset korraga sooritada.
Skaudioskuste taseme märk näitab, et noor on omandanud vastava taseme oskused ja teadmised. Ehk et peab noor olema võimeline selles valdkonnas vastavalt tasemele ohutult ning oskuslikult tegutsema ning tema teadmised oskusest peavad olema teatud tasemel.
Seiklusoskuste saavutamise hindamisel tuleb samuti kasutada skautlikku meetodit. Pidades meeles skautliku meetodi „õppimist läbi tegevuse“, saab seiklusoskusi omandada läbi praktika ning programmis aktiivselt osaledes.
Nõuded
Iga oskuse nõuded on esitatud kompetentsidena – tean kuidas, oskan teha jne. Need nõuded sisaldavad teadmisi, võimeid ning teatud kogemusi, mida noor ette näitama peab.
Skaudioskuste tasemenõuded on avaldatud seikluste andmebaasis.
Ohutus
Mitmet skaudioskuste nõuetest jooksevad läbi ohutusega seotud nõuded. Nii skaudid kui skaudijuhid peavad ohutusnõuetest teadlikud olema ning neid alati täitma. Mitmed skaudioskused sisaldavad tegevusi, mis võivad olla ohtlikud ning kannavad endas riski. Seega on teadmised ohutusest, ettevaatlikkusest ning riski hindamisest vältimatult vajalikud kõigil, kes nendes tegevustes osalevad.
Oskuste hindamine
Oskusi tuleb kontrollida. Seda võib teha skaudijuht, mentor, vastava ala spetsialist väljastpoolt skautlust või skaut, kes on omandanud kontrollitavast tasemest ühe võrra kõrgema sama skaudioskuse taseme.
Skaudioskuste nõuete kontrollimine erineb arenguvaldkondade väljundite kontrollimisest selle poolest, et skaudioskuste nõuded on spetsiifilised. Siin ei kehti “annan oma parima” ega “näitan edasiminekut” põhimõtted. Ehk et taseme sooritamiseks peab skaut tegema täpselt seda, mis kirjas on.
Skaudioskuste omandamisel võib kaasata teisi inimesi väljastpoolt skautlust, eksperdid, spetsialistid, treenerid, juhendajad ja õpetajad. Keegi ei eelda, et skaudijuht on kõikides skaudioskustes spetsialist. Samas on see hea võimalus ka skaudijuhil vastavat skaudioskust õppida. Siiski peab olema kindel, et kaasatav inimene on sobiv lastega töötamiseks. Üks viis selle kontrollimiseks on ESÜ vabatahtliku tegevuse lepingu täitmine.
Märkide omistamine
Skaudioskuse taseme märk tuleb taseme sooritajale anda kohe pärast taseme sooritamise kinnitamist. Sellega tunnustatakse saavutust.
Väljatöötatud skaudioskused
ESMAABI (vajalik koolituse läbimist tõestav tõend) - I tase; II tase; III tase; IV tase
Kokkamine - I tase; II tase; III tase; IV tase
Laagrielu - I tase; II tase; III tase; IV tase
Matkamine - I tase; II tase; III tase; IV tase
Orienteerumine - I tase; II tase; III tase;IV tase
Skaudiehitised - I tase; II tase; III tase; IV tase
Lõkkejuht - I tase; II tase; III tase; IV tase
Töös olevad skaudioskused:
Meedia
Pääste
Väljatöötajat otsivad järgmised skaudioskused:
Tamiede tundmine
Loomade tundmine
Mängujuht
Üleelamine
Kaugmatk
Talimatk
Veematk
Koolitaja
Kui tunned, et oled mõne ülalnimetatud oskuse spetsialist ja oleksid võimeline selle oskuse tasemete kriteeriumid väljatöötama, siis anna endast märku See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..