Meremehe ehk rehvisõlm
(Reef Knot, Square Knot, Flat Knot)

… kasutatakse kahe ühejämedusega köieotsa kokkusidumiseks. Hea sõlm pakinööris tarvitamiseks. Samuti saab sõlme kasutada esmaabis kolmnurkse rätiku sidumisel, kuna sõlm jääb lamedaks. Samas ei ole see sõlm küllalt kindel päästenööri pikenduseks. Aastasadu on seda tarvitatud purjelaevadel purjenööride kinni sidumiseks.
Sõlme tegemiseks tee üks keerd kahe köieotsaga, pannes vasaku käe üle parema; siis teise keeru, pannes parema käe üle vasaku - või alga paremaga ja lõpeta vasakuga - siis tõmba sõlme otstest kokku.

                      

Surmasõlm ehk pääste-lenksõlm
(Bowline)

... on silmus, mis ei jookse kunagi kokku. Tarvitatakse inimeste allalaskmisel, kinnitades silmus rinnakorvi ümber nii, et sõlm seljataha jääks. Loomade kaela ümber sidudes nende kinnitamisel. Hea sõlm päästenööri otsa tegemiseks.
Kui tahad piisavalt tugevat silmust, võib kasutada surmasõlme. See on kindel sõlm, mis ei libise ega hargne lahti. Üks parimaid sõlmi kui õigesti kokku tõmmatud. Seda sõlme peaks igaüks oskama siduda käes, ümber enese piha ja muu eseme.
Alguseks tee köie sisse leng, jättes köie haru enda poole. Pista siis köie jooksva haru tagant poolt läbi lengi ja ümber köie seisva haru ning uuesti allpool suunas läbi lengi. Ilma sõlme lahti laskmata tõmba sõlm kokku.   

 

Seasõrg ehk vebling
(Clove Hitch)

...kasutatakse nööri kinnitamiseks vaia külge, eriti telgi ja varjendite püstitamisel, kotisuude, kubude ja kimpude kokkusidumisel, nööriotste fikseerimiseks lattide kokkusidumisel, laagri ehitustöödel jne. Sõlme viga on see, et kui ta kord juba kinni on tõmmatud, on teda suhteliselt raske lahti saada. Seasõrg koosneb kahest ühetaolisest lengist või poolsõrast.
Seasõrg on kaks poolsõrga kui seda käes teed ja siis üle posti paned. Jooksva köieharuga võid lisada seasõrale poolsõra sõlme kindlustuseks. Seasõrga saab siduda köie otsaga või köie keskmise osaga (viimasel juhul on poolsõra lisamine võimatu). 

 

 

Liuglev aas
(Two Half Hitches)

… kasutatakse vähekoormatud nööriotste ajutiseks kiireks kinnitamiseks. Liugleval aasal on see hea omadus, et seda saab eemalt kinni tõmmata. Seega kasutatav puuoksa, vaia või posti puhul, millele ise juurde ei ulatu. Selleks kas heidetakse nööri jooksev haru üle puuoksa või valmisköidetud silmuse osa üle vaia otsa. Liuglev aas koosneb kahest lengist (poolsõrast); teiste sõnadega, moodustab eneses seasõra köidetuna ümber seisva haru. Tehakse kui seasõrga, kuid korratakse köie seisva haru ümber.