16.07.2018 startisid Tallinnast 14 kaugmatkalist Norra Spiterstulenisse, et viia läbi Kaugmatkaja II osa. Kaks aastat tagasi toimunud I osa raames külastati Kanderstegi skaudikeskust Šveitsis ja väisati sealseid mägesid. Sõit Jotunheimi rahvusparki hõlmas endast üht ööd laevas ja kaks päeva autosõitu, mille tulemusena jõuti Spiterstuleni mägifarmi. Esimesel õhtul panime püsti telgid ning läksime magama, et olla puhanud juba esimeseks kahepäevaseks matkaks.

 

Esimesel matkapäeval matkati liustikuni, kus kaugmatkajad said proovida Oti ja Tuuli juhendamisel liustikul liikumist, laskumist ning katsetati ka jäälõhest tõusmist. Teise matkapäeva hommikul liiguti veel liustikul ning pärastlõunal matkati tagasi Spiterstulenisse.

Kolmandal matkapäeval alustati kolmepäevast matka, et vallutada esimene tipp, Skandinaavia mäestiku kõrguselt teine tipp Glittertinden (2465m). Kolmandal päeval tuli kogeda rasket lõiku, mis ei olnud mitte raske füüsiliselt, vaid mentaalselt, kuna läbida oli vaja väli, kus mitme kilomeetri raadiuses polnud näha muud kui kive.

Neljandal päeval tõusime nii kõrgele, et tipp oli juba päris lähedal ja viiendal päeval vallutasimegi Glittertindeni. Peale pildistamist hakati tagasi Spiterstuleni poole matkama. Kuuendal matkapäeval võeti eesmärgiks tõusta Galhoppigeni tippu (2469m), mis on Põhja-Euroopa kõrgeim tipp. Ilusa ilma saatel jõutigi tippu, kus pildistati ning nauditi mägikohviku võlusid. Alla tulekul sai veidi aega matkata ka pilve sees, mida varasematel päevadel ei olnud võimalik teha. Seitsmes matkapäev oli lihtsaim kõigist, kui sõitsime autodega Fjorde vaatama. Tagasisõit kulges samamoodi nagu minek kahepäevane autosõit ja üks öö laevas, kuid seekord õnnestus meil külastada ka kaptenisilda, enne laeva väljumist.

Matka jooksul sai mitmeid uusi kogemusi, nagu liustikul liikumine ja kivistel pindadel telkimine, kus telgivaiadest pole mingit abi. Kaugmatkaja II osa planeerisid Ott Pruulmann, kes vastutas matkamarsruudi eest, ning Tuuli Land, kes kombineeris kaugmatkajatele hommiku- ja õhtusöögid. Lisaks neile osalesid Kaugmatkajal veel Marko Pill, Kristina Keerdo, Kerli Unt, Raian Hanni, Rico Hanni, Alice Hanni, Natali Hanni, Richard Tõnisson, Siim Pruulmann, Janika Hirvelaan, Eerik Vija ja Peeter Paju.

 

Fotode autorid: Eerik Vija ja Siim Pruulmann

 

Peeter Paju
Ökoskaudid