01.-08.08.2018 toimus Maltal esimene Mediterranean Jamboree ehk Vahemeremaade suurlaager, kus oli osalejaid nii lähedalt kui kaugelt - Šotimaalt Austraaliani, kokku 1650 skauti-gaidi. Eestlasi esindas Maltal ESÜ personalijuht Katri Pruulmann, kes kirjeldas oma kogemust sedasi: "Maltal toimunud Med Jam 2018 oli minu esimene välislaager ja ühtlasi ka esimene IST kogemus (IST - international service team). Ja see oli absoluutselt fantastiline! Kuigi ma ei teadnud enne tulemist, mis saama hakkab, sh ka mis ülesandeid ma ISTna täitma hakkan, oli see kõik kokku superäge."

Jõudsin lämbesse Maltale kohale 2. augusti õhtupoolikul ning järgmise hommiku koosolekul sain ülesandeks järgmised 3 päeva juhendada lapsi takistusraja läbimisel ning viimased 2 päeva ronimisseina ja laskumise juures. Ja kuna seal oli päeval väga palav, oli kõigi laagriplatsi tegevustes siesta kell 12 - 15, mille ajal sai kas mõnusas kivimajakeses jahedal põrandal saia luusse lasta (sest siin leiba ju ei ole ja üleüldse süüakse siin palju saialisi) või hoopiski ujumas käidud.

Med Jam tiim pakkus osalejatele palju erinevaid tegevusi üle kogu Malta ning kuna tegevused toimusid rotatsiooni baasil, siis sõidutas umbes 15 suurt bussi iga päev osalejaid erinevatesse kohtadesse üle Malta: loengutele, meisterdamisele, takistusrada ja kõrgseiklusrada, ronimine ronimisseinal ja laskumine laagri lava tipust, veeraketi meisterdamine, pallimängud, Malta pealinna Valletta külastamine, paintball, tegevused interaktivses muuseumis, rahvusvaheline õhtu jne.

Kuna Maltal on suvel üsna palav (laagri ajal oli temperatuur sõltuvalt päevast 34 - 38 kraadi), oli programmis oma koht ka veemõnude nautimisel: vettehüpped kaljult, snorgeldamine, lõbusõit paadiga ning igapäevane rannaskäik, kuna liivane Vahemere rand oli laagripaigast vaid ümbernurga kaugusel. Lisaks sellele kostitas ilmataat meid ka kahel päeval äiksetormide ning paduvihmaga, mille tõttu jäime ilma Mdina festivalist, kuhu kõik 1650 inimest pidada sõidutama 28 bussiga (ja Mdina ei ole just väga suur linn), kuid see-eest said lapsed tegeleda meeskonnatööga likvideerides üleujutustest põhjustatud kahjustusi telkides ja oma all-laagrites.

Lisaks kõigile nendele fantastilistele kogemustele ja vaatamata palavale ilmale, oli see kindlasti erakordne skautlik kogemus minu jaoks. Kõik need uued sõbrad, kellega ka kindlasti edaspidi suhtleme ning vaikselt peame juba ka plaani kohtuda 2020. aastal Poola suurlaagris - nemad olid kui kirss tordil, ilma kelleta ei oleks see laager olnud kindlasti see. Suur kummardus korraldajatele, aplaus kõigile osalejatele ja kallistused minu uutele sõpradele. Kohtumisteni!


 

Med Jam 2018 FB-i leht: https://www.facebook.com/MedJam18/

Fotode autorid: Med Jam 2018 meediatiim ja Katri Pruulmann