Sel aastal toimus hundude vanusegrupile suunatud Kriimsilma laager 19.-21. oktoobril Tallinna lähistel Harkus, mille võõrustajateks oli skaudiüksus Soorebased.

Laager kandis nime Kodukoobas ning oligi seekord tagasisidet uskudes kohe eriti kodune - seda mitmel põhjusel, eks mängis siin oma rolli nii ööbimiskohaks olnud lasteaia keskkond, kui ka suur hulk keskmisest nooremaid osalejaid. Laager avati tõrvikute rongkäiguga kohalikku metsa ja noori oli ülivahva omaloomingulise räpiga tervitamas ka meie peaskaut Kristjan Pomm.

Laupäevasel päeval toimus traditsiooniline matk, mis sel korral küll noored linnakeskkonna asemel hoopis metsa- ja rabaradadele orienteeruma viis. Noored said matka tegevuspunktides rinda pista paljude erinevate ülesannetega, mis panid proovile nende teadmised ja oskused. Näiteks tuli meeskondadel joogivee filter ehitada, erinevaid sõlmi ja lõkketüüpe tunda, kiirkorras oma meeskonnale varjualune ehitada, loomajälgi ja linnuliike tuvastada, pusle kokku panna, ämbliku kombel ronimisvõrgul maa ja taeva vahel liigelda, hetkeks tuletõrjujaks kehastuda ning oma meeskonna loomingulisus muusikuna proovile panna. Matkalt naasnuna ootasid noori ees erinevad töötoad, kus tegeldi käsitööga ning huvilistel oli ka võimalus JOTA/JOTIga tutvust teha. Õhtul oli aga kodubändide etteasteteks vaba lava ja me saime osa ülitoredast kontserdist, mille tarvis noored ilmselgelt palju vaeva olid näinud – aitäh teile veelkord, te olite lihtsalt fantastilised!

Lisaks Kriimsilmal toimunud JOTA/JOTIle toimus JOTA ka Tallinna Polütehnikumi raadioklubis, mida aitas korraldada Siim Sepman. Jamboree on the air (JOTA) ja Jamboree on the internet (JOTI) on igaaastased WOSMi üritused, kus üle miljoni skaudi ja gaidi üle maailma loovad üksteisega kontakte, kasutades raadioamatöörseadmeid ja/või Internetti. Üritusel tutvuti õppe-klassiruumi ning raadiotehnika laboriga, kus prooviti morset ning vaadati ostsillograafiaga genereeritud signaale. Vesteldi raadioamatööridega eetikast ning sellest, kuidas toimus okupatsiooni ajal välismaiste raadio- ja telekanalite segamine.

Noortele tutvustati ka raadioamatööride suhtlust. Esmalt tehti kutsung kõigile "CQ CQ Jamboree, this is ES10 calling and standing by". ES10 öeldakse välja tähthaaval: Echo Sierra One Oscar. Kutsungi kaks esimest tähte näitavad ära asukohariigi ning igal riigil on kahetäheline kood. Näiteks ES on Eesti, BP on Brasiilia. Peale seda, kui keegi kutsungile vastab ning ütleb oma kutsungi, siis saavad operaatorid omavahel suhtlema hakata. Seejärel harjutati Eesti-siseseks sideks kasutatava ES1XQ jaamaga ning prooviti erinevaid kanaleid. Kui saadi vastus raadioamatöörilt, siis ütles operaator: "Tere hommikust! Minu nimi on Oliver. Töötan Tallinna Polütehnikumi raadiojaamas. Teen oma esimest raadiosidet."

Kuna samal ajal toimus raadioamateeride võistlus, siis kasutati sportlaste poolt vähe kasutatavat 14.270MHz sageduspiirkonda. Saadi kätte Hispaania, Saksamaa ning juhtuti peale ka teiste omavahelisele suhtlusele, nätiteks Iirmaa Kanadaga.

Lõpetuseks öeldakse "Tänan side eest, 73". 73 tähendab amatöörkoodis kokkuleppeliselt "palju tervist".

Pühapäevane päev kulus Kriimsilmal suuresti laagri lõputseremooniale, kraamimisele ja pakkimisele ning siis alustasid üksused teed tagasi oma päriskoju – kes lähemale, kes päris kaugele. Oleme ääretult tänulikud, et meil nii toredad laagerdajad meil Kodukoopas külas käisid ja loodame teiega juba õige pea järgmistel skaudiüritustel kokku saada.

Siinkohal tänaks ka meie toredaid koostööpartnereid ja sponsoreid – Haridus- ja Teadusministeerium, Hasartmängumaksu Nõukogu, Harku Lasteaed, Geodeesia24, Harku Mõis ja Hüüru Vabatahtlik Päästekomando. Samuti tänaksin vahvaid skaute Tormilindude ja Soorebaste üksustest ning Vana Harju Malevast, kes matka tegevuspunktidesse meile appi tõttasid. Suure uhkusega tõstaksin esile ka laagri abijuhid ja matkakorraldajad Kadri Roosi ja Aivar Aasma, kelle abita Kodukoopa laager üldse toimuda poleks saanud. Aitäh, aitäh, aitäh!

Ene-Ly Lehtmaa ja Siim Sepman

Fotode autorid: Anti Aasma ja Siim Sepman