8. oktoobril kohtusid Duke of Edinburgh's International Award projektiga seotud Eesti skaudid Briti kuningliku perekonna liikmete Wessexi krahvi ja krahvinnaga nende Eesti visiidi raames. Briti suursaadik Eestis Theresa Bubbeari sõnul on tal väga hea meel, et ka Eesti noored saavad alates sellest aastast programmiga liituda. "Loodan südamest, et paljud noored inimesed kasutavad võimalust avastada ning arendada oma tugevusi ja andeid, millele nad saavad toetuda ka edasises elus," rääkis saadik.

Briti suursaadiku residentsis toimuval kohtumisel osales ka peaskaut Kristjan Pomm, kelle sõnul annab Duke of Edinburgh's International Award või eestipäraselt Noorte Arengupreemia noorele võimaluse Eesti Skautide Ühingu programmiosana ise seada endale arengueesmärke ning neid ellu viia. Arengupreemia programm paneb noori võistlema vaid iseendaga, õpetades enda arengu eest ise vastutust võtma ning nägemaks laia valikut võimalusi enda arendamiseks, mis võib olla suunda andvaks nii edasise haridustee kui elukutse valikul.

Prints Edward on kuninganna Elizabeth II noorim poeg ja Duke of Edinburgh's International Award kuratooriumi esimees (Chair of The Board of Trustees of The Duke of Edinburgh's International Award). Arengupreemia ellukutsuja ja patroon on aga Prints Philip, Edinburghi hertsog, kuninganna Elizabeth II abikaasa ja Prints Edwardi isa. Arengupreemia on üle maailma tuntud noorte arenguprogramm, mis on viimase 60 aasta jooksul inspireerinud miljoneid noori inimesi oma elu muutma. Tegemist on mitte-võistlusliku enesearenguprogrammiga, millest saavad võtta osa kõik soovijad vanuses 14-24 aastat. Noored, kes programmi läbivad, muutuvad palju enesekindlamaks ja vastupidavamaks, arendavad oma kommunikatsioonioskusi ja liidriomadusi ning õpivad keerulistele olukordadele lahendusi leidma. Arenguprogramm algatati Suurbritannias 1956. aastal ning tänaseks saab sellega liituda rohkem kui 140 riigis koolide, ülikoolide, tööandjate, noorte organisatsioonide ja paljude riikide skaudiorganisatsioonide kaudu. Eesti Skautide Ühing on Duke of Edinburgh's International Award ainus ametlik esindaja Eestis.

 

Arengupreemiat esimestena läbinud skaudid ütlesid arengupreemia kohta järgnevat. Grete Maidla: "Arengupreemia käigus õppisin enda kohta, et olen suuteline kõigeks, mille olen pähe võtnud. Enim arendasin endas julgust ja enesekindlust. Tean nüüd paremini kuidas end motiveerida ja ka inspireerida, et eesmärkideni jõuda." Birgit Maidla:" Minu jaoks on kõige parem asi endale seatud eesmärkide täitmisel see, et ka teistes valdkondades läheb heade harjumuste tekkimine nüüd kergemini." Annika Annus: "DOEA motiveeris mind leidma endale uusi arenguvõimalusi ja väljakutseid, seda ka pärast programmi lõpetamist. Projekti raames keelekohvikus vabatahtlikuks olemine andis mulle võimaluse panustada teistesse ja arendada enda suhtlemisoskust." Mailiis Kõrgemäe:"See on aidanud mul olla järjekindel ja püsiv asjades, mida tahan saavutada. Tänu sellele olen võtnud aega, et õppida või teha midagi põhjalikumalt, näiteks kitarri mängimine ja selle tundma õppimine. Ilma Arengupreemiata poleks aega leidnudki."

 

2. augustil kohtusime Kajaka salgaga Tallinna Lennujaamas. Kajaka salka kuulusid sel aastal lisaks minule gaid Kadi, kodutütar Grete-Kai ning noorkotkad Romet ja Georg-Henry. Kõik olid väga elevil ja suurepärases tujus. Eriliselt elevil olin ma ise, sest ei olnud kunagi lennukiga lennanud. Enne pardale astumist arutasime veel omakeskis, kelle kott võiks kõige raskem olla. Võitjaks osutus gaid Kadi. Peagi tõusime lendu ning vaatasime maailma kõige ilusamaid pilvi ja kaunist Eestimaad meie alt kadumas.

08.-09.09.2018 toimusid Tagametsas traditsioonilised ESÜ Nõupäevad, kus oli osalemas taas ligi 40 inimest. Paljud kogunesid Tagametsa juba reede õhtul, et sõprade ning teiste skaudijuhtidega kokku saada või siis lihtsalt põlislaanes sügise tulekut nautida. Nõupäevalistest olid kohapeal esindatud juhid ja noored üksustest VHM/Rapla Vabaskaudid, Tormilind, Tagametsa, Siil, Tondisalu, Okaskannel, Ökoskaudid, Metsalised, Rakvere Skaudid, Voka Skaudid, Tuulemetsa, Kaevur, TSGM Ilves, Keila ja Põhjala ning lisaks üksikliikmed.

Augustikuu viimasel nädalavahetusel toimus iga-aastane Läänemaa Skautide Sügisretk. Tegemist oli juubelihõngulise kokkusaamisega, kuivõrd esimene Sügisretk leidis aset juba 1998. aastal. Ligikaudu 40. kilomeetrisel retkel osales seitse meeskonda ja osalejad said end proovile panna mitmekülgsetes tegevuspunktides, kus rõhk oli sel aastal just meeskondlike ülesannete lahendamisel. Olulised olid ka orienteerumisoskus ning tahe trotsida tihedat vihmasadu öisel ajal maastikul liikudes. Uudse üleskutsena oli sel korral retke raames võimalik lastega peredel tulla ühepäevasele matkale.

Valminud on 2 uut skaudioskust: meedia ja veematk. Mõlemal skaudioskusel on nagu ikka 4 taset, igal tasemel on kindlad nõudmised ja oskused, millele taseme omanik vastama peab. Noore vastavust kindlale tasemele hindab juht, seega head juhid, vaadake üle skaudioskused ja mõelge, millised oskused teie noortel on (esmaaabi skaudioskus on erand – selle tasemete oskusi kinnitab koolituse läbimise tõend). NB! Noortel on ka endal hea võimalus skaudioskustega tutvuda ja vajadusel skaudijuhi tähelepanu suunata.

Järjekordne ERNA Matk, sel korral 19., on lõppenud, villid paranenud, väsimus väljamagatud ja mõtted tagasi rutiinse argipäeva juures. ERNA korraldusmeeskond on selle aasta otsi kokku tõmbamas, aga juba järgmise, juubeli ERNA, planeerimist juba alustamas.